1. Strona główna
  2. Blog
  3. Wakacyjny wynajem na Sardynii - jak to działa?

Wakacyjny wynajem na Sardynii - jak to działa?

2022-07-08
Alicja na Sardynii
wakacyjny wynajem
Jedna z noclegowych opcji na sardyńskie wakacje - wynająć dom lub mieszkanie od Sardyńczyka. Oczywiście może być to także żyjący na wyspie Polak czy przyjezdny innej nacji. W każdym razie, wybierając taką opcję wspieracie prawdziwych gospodarzy tej wyspy, nie wielkie międzynarodowe korporacje turystyczne. Warto wiedzieć o kilku niuansach i niepisanych zasadach, związanych z takim wynajmem. Przede wszystkim - sardyński dom na wakacyjny wynajem to nie hotel i wymaga od turysty nieco więcej samodzielności i zadbania o otoczenie. Umożliwia za to dużo mniejszy wydatek na noclegi, poznanie lokalsów i prawdziwego życia na wyspie. W artykule szczegółowe omówienie wielu praktycznych aspektów tego zagadnienia.

CASA VACANZE - czyli wakacyjny dom, tym mianem miejscowi określają i domy i mieszkania, mimo, że słowo CASA to po polsku dom i nam kojarzy się raczej z niezależnym budynkiem z ogrodem. Tu o niezależne domy blisko plaż trudno, im bliżej morza tym zabudowa ściślejsza, domki to często szeregówki czy np piętro 2-3 rodzinnej willi itp. Za budynek kompletnie niezależny, otoczony ze wszystkich stron prywatnym ogrodem, trzeba zapłacić dużo więcej. Wakacyjne domki i mieszkania są wynajmowane między czerwcem a wrześniem na minimum tydzień, możliwy jest pobyt dowolną ilość nocy np 10 czy 12, nie muszą być to równe 2 czy 3 tygodnie. Te miejsca mają zawsze aneks kuchenny, jeśli szukacie noclegów na krótkie pobyty np 2 czy 5 nocy, raczej pozostają wam pokoje z łazienkami i śniadaniem ( ale bez kuchni) w B&B lub agroturystykach,. O ile dla pary to rozwiazanie moze sie okazac najtańsze, to dla rodziny 4 osobowej lub większej, wyraźnie taniej wyjdzie wynajęcie domu/mieszkania na tydzień. 

CZY GOSPODARZ MIESZKA NA MIEJSCU? - bardzo różnie, czasem właściciel wynajmuje część większego budynku, w którym mieszka na stałe, jest wtedy możliwość nawiązania przyjacielskich relacji, czasem nawet konczy sie to zaproszeniem na kolację czy przyjaźnią na wiele lat. Sardyńczycy to bardzo otwarci, gościnni i pozytywnie nastawieni ludzie. Jeśli właściciel nie mieszka obok, musi specjalnie przyjechać by udostępnić Wam lokum lub przysyła kogoś w swoim imieniu, wtedy bardzo wazne jest umówienie sie z nim na konkretna porę przybycia na miejsce!Jeśli chcecie pozostawić po sobie miłe wspomnienia, uprzątnijcie przed wyjazdem mieszkanie, umyjcie naczynia, nie zostawiajcie w środku żadnych śmieci. 

JAK SIĘ DOGADAMY Z SARDYŃSKIM GOSPODARZEM? - wielu lokalsów nie mówi po angielsku, jednak z dzisiejszymi translatorami i tłumaczem google poradzicie sobie bez problemu. Uwaga - 99% miejscowych używa do wszelkich, prywatnych i zawodowych kontaktów aplikacje Whatsapp, najlepiej właśnie na niej pisać do właściciela. jeśli rezerwowaliście pobyt dużo wcześniej, warto przypomnieć mu się wiadomością na whatsapp kilka dni przed przyjazdem.

STANDARD I WYPOSAŻENIE DOMÓW, OBNIŻONY PARTER - większość sardyńskich domów i mieszkań na wakacyjnym rynku to wciąż dość niski standard, bardzo tradycyjne umeblowanie i estetyka czasem porażająca ;) Przed decyzją o rezerwacji obejrzyjcie dobrze zdjęcia, pytajcie o ważne dla was udogodnienia. Jeśli w opisie mieszkania nie ma wzmianki o klimatyzacji to jej nie ma, podobnie wi-fi. Większość domów od sardyńczyków nie ma routera i stałego internetu, można jednak dokupić sobie starter lokalnego operatora w cenie 15-25 euro, zabrac z domu starą komórkę, która będzie służyła wszystkim jako router. Poza tym, mamy teraz wszyscy w abonamencie komórki naprawde sporo danych komórkowych.Obniżony parter - spora część mieszkań tak właśnie jest usadowiona, wpuszczona głębiej w grunt, co zapewnia chłód nawet w największe upały, ale w środku jest zwykle mniej światła, okna są mniejsze, bywają też pomieszczenia bez okien. Ja osobiście, latem  lubię takie mieszkania i wolę ich naturalny chłód niż klimę.

W kuchni zwykle znajdziecie wszystko, co potrzebne do przygotowania i podania posiłków, rzadkością jest czajnik elektryczny, miejscowi ich po prostu nie używają, kawę robią w kawiarkach, herbaty piją rzadko. My jadąc z Polski autem na Sardynię zabieramy taki czajnik ze sobą z domu. Bardzo często można spotkać się w aneksach kuchennych z butlami gazowymi podłączonymi do kuchenek. Może się zdarzyć, że gaz skończy się w czasie waszego pobytu, informujecie wtedy właściciela, a on zwykle przysyła kogoś z wymianą. Jeśli trafi na niedziele, trzeba będzie poczekać do poniedziałku. Takie urządzenia jak suszarka do włosów, żelazko, mikser czy toster bywają w ok połowie sardyńskich domów, jeśli więc bardzo wam zależy na którymś z nich, dopytajcie o to wybierając miejsce noclegowe.

Gdy nie ma klimy, warto zastosować tzw “włoskie podejście do domu latem” , czyli wieczorem gdy jest już chłodniej otwieramy na oścież wszystkie okna i drzwi, wietrzymy dobrze dom, wypełniamy go chłodnym nocnym powietrzem do możliwie najpóźniejszych nocnych godzin. Najpóźniej wcześnie rano zamykamy wszystko co się da, zasłaniamy okna roletami, okiennicami, zasłonami itp, nie wpuszczamy do środka ciepła i słońca, dzięki czemu dom do godzin popołudniowych trzyma w środku niższe temperatury. Bardzo fajnym i częstym udogodnieniem w sardyńskich domach jest zewnętrzny prysznic w ogrodzie, wygodna sprawa po powrocie z plaży i rozładowanie jednej łazienki na kilku mieszkańców. Czasem jest w nim także ciepła woda. W części domów znajdziecie parasol plażowy, zabawki na plaże czy leżak, w większości jednak musicie je kupić sami. Niemal w każdym sardyńskim domu są inne gniazdka, niz u nas, właściciele zapewniaja przełączki, patrz 2 zdjęcia poniżej, do których podłączycie nasze urządzenia, ładowarki itp. Kupicie je także w każdym wiekszym markecie za kilka euro.

ŚRODKI CZYSTOŚCI ITD W DOMU - jest przyjętą zasadą, że zastaniecie w domu papier toaletowy, płyn do zmywania czy woreczki biodegradalne na śmieci organiczne , tabletki do zmywarki itd., ale tych produktów starczy na 2-3 pierwsze dni pobytu, na resztę pobytu kupujecie je sami. Raczej nie zastaniecie w domu mydła, płynu do kąpieli czy szamponu. Warto zabrać z domu coś na komary. 

CENA PODSTAWOWA I DODATKOWE OPŁATY - wynajmując dom na wakacje płacicie zwykle podstawowa cenę najmu + opłaty dodatkowe. Podstawowa cena najmu jest liczona w zależności od ilości nocy pobytu. Opłaty dodatkowe np pościel i ręczniki czy sprzątanie końcowe to jedna opłata za cały pobyt. Płacicie ok 15 euro od osoby za pościel i ręczniki, dostajecie komplet na początek, jeśli trzeba, możecie go sobie uprać w pralce ( w 90% domków wakacyjnych jest pralka) . W niektorych domach jest mozliwośc zamówienia za dodatkową opłata zmiany pościeli i ręczników czy sprzątania w czasie pobytu, ale to raczej rzadkość. Jeśli potrzebujecie takich usług, wybierzcie pobyt w hotelu. Ręczniki są zwykle tylko łazienkowe, te na plaże przywozicie swoje lub kupujecie na miejscu w markecie, sklepie ze sprzętem plażowym. Opłata za sprzątanie końcowe wynosi w zależności od wielkości domu od 50 do 250 euro. Niepisaną zasadą jest, że nie pozostawiamy w kuchni nie umytych naczyń oraz wszystkie śmieci i odpady w pojemnikach, workach na zewnątrz domu.Jeśli dom ma klimatyzację, bardzo prawdopodobne, że będzie dodatkowo płatny prąd, według zużycia. W zwykłym mieszkaniu 4 osobowym z klimą np w 2 sypialniach, jeśli będziecie z nią mądrze postępować, nie zapłacicie za prąd po tygodniu więcej niż ok 20-25 euro. NIgdy nie zostawiamy klimatyzacji włączonej wychodząc z domu, a podczas jej używania zamykamy okna i drzwi!Kaucja na ewentualne zniszczenia - mam do czynienia z wakacyjnym wynajmem na wyspie od wielu lat i widzę, ze coraz więcej właścicieli taka kaucje przy przyjeździe pobiera. Szczególnie ci, którym trafili się goście nieodpowiedzialni... Wysokość kaucji bywa bardzo różna, na północy czasem ponad 300 euro za 4 osobowy domek, na południu czasem 200 euro za wieki 3-4 rodzinny dom. W dniu wyjazdu właściciel lub opiekun mieszkania przychodzi odebrać od Was dom, ocenia jego stan, zwraca szczególna uwagę na śmieci, które pozostawiacie- ich ilość i prawidłową segregację. Wiadomo, że nie jesteście w stanie wystawić na czas na zewnątrz wszystkich odpadów, niektóre z nich jak szkło czy plastiki, są zabierane raz na tydzień, bardzo ważne by nie zostawić żadnych śmieci wewnątrz domu i żeby starać się wystawiać regularnie resztki organiczne.  

POSIŁKI U GOSPODARZA - w opcji wynajmowania domu czy mieszkania raczej niemożliwe, Nie zawsze właściciel mieszka w pobliżu, bardzo rzadko chce mu się bawić w gotowanie dla swoich gości,. Bywają jednak wyjątki, czasem jest możliwość zamówienia śniadań czy nawet sardyńskiej kolacji, patrz Lucio na końcu artykułu. Zdarzają się także domki wakacyjne na terenie agroturystyki, gdzie dobra lokalna kuchnia to główny cel istnienia danego gospodarstwa.a noclegi to działalność dodatkowa. 

SEGREGACJA ŚMIECI CZYLI DIFFERENZIATA -  bardzo, bardzo ważna sprawa! To wyspa, więc kwestia odpadów jest tu szczególnie istotna. Na Sardynii właściciel może zapłacić bardzo wysoką karą za niesegregowanie śmieci, może także obciążyć tym mandatem gości, na przykład zatrzymując na ten poczet część kaucji na ewentualne zniszczenia. W każdym mieszkaniu/domu stoją pojemniki na segregowane odpady, w różnych kolorach. Wystawiamy je na ulicę przed ogrodzenie posesji w określone dni tygodnia wieczorem, następnego dnia rano zabieramy je puste z powrotem,, są opróżniane wcześnie rano. Zwykle w kuchni wisi CALENDARIO DIFFERENZIATO - kalendarz po włosku i coraz częściej także po angielsku,  z rozpiską w jakie dni tygodnia rano zabierane są określone pojemniki. W kalendarzu są zaznaczone dni odbioru pojemników wcześnie rano, ale lepiej wystawić pojemnik wieczorem dzień wcześniej, żeby nie martwić się tym wczesnym rankiem. Poniżej nazwy pojemników z tłumaczeniem na polski, carta, cartone - papier, karton,

umido - resztki organiczne, zbierane i wystawiane tylko w woreczkach biodegradalnych!

secco lub indiferenziato - wszystko inne

vetro - szkło ( tu tez aluminium)

plastica - plastik

recykling na Sardynii
recykling na Sardynii

WODA W KRANIE PITNA? - czasem tak, częściej nie, dopytajcie właściciela. W wielu miejscach na Sardynii są na zewnątrz kraniki z pitną wodą. Jeśli nie pisze na nich ACQUA NON POTABILE ( woda niezdatna do picia) , znaczy że wodę można pić. można napełniać nią puste butelki plastikowe i zmniejszyć dzięki temu nieco górę plastików, którą zasypujemy naszą planetę. Coraz więcej osób używa butelek filtrujących. Jeśli jedziecie w góry np na trekking, koniecznie weźcie wszystkie puste butelki z domu, nigdzie nie znajdziecie tak zdrowej i smacznej wody jak w górskich źródłach, które są często przy głównej drodze, oznaczone nazwą ( także na google maps) Fontana + nazwa lokalna. 

ODLEGŁOŚĆ DO PLAŻY, MAGICZNA SARDYŃSKA MIARA  - ja naprawdę nie wiem, jak Oni to robią ;) w ogłoszeniu może być napisane 300 m do plaży, natomiast realnie do przejścia pieszo z domu na plaze okazuje sie np 1 km…Najwieksze przekłamanie z jakim się spotkałam wynosiło 2 km! Ogłoszeniodawcy często liczą w linii prostej jeszcze mocno zaokrąglają to w dół. Dlatego nie rezerwujcie niczego, nim nie jesteście pewni ile naprawde trzeba przejśc do najkbliższej plaży, szczególnie jeśli nie macie auta. uważajcie także na magiczny zwrot “ qualche passo dal mare”, który google tłumacz tłumaczy “kilka kroków do morza”, dla lokalsa może to znaczyć kilka minut autem do plaży. 

REZERWACJA, ZALICZKA, PŁATNOŚĆ - przy rezerwacji bezpośredniej iu właściciela, zaliczka rezerwacyjna wynosi od 20 do 50% i jest zwykle przesyłana na włoskie konto właściciela w euro, resztę kwoty wynajmu płacicie w dniu przyjazdu, zwykle gotówką. Jesli rezerwujecie przed któryś z portali z nieruchomościami, wysyłacie zaliczke pośrednikowi i zwykle dopiero wtedy dostajecie kontakt do właściciela. 

wakacje na Sardynii
wakacje na Sardynii

NAJBARDZIEJ SPRAWDZONE DOMY I MIESZKANIA WAKACYJNE U SARDYŃCZYKA:

MIESZKANIE U LUCIO Z BASENEM

Super miejsce z niesamowitymi gospodarzami,  Lucio częstuje gości kawą i swoimi nalewkami, odbiera z lotniska, podwiezie do wypożyczalni aut, doradzi gdzie zrobić najtańsze zakupy, pobyt u niego przypomina wakacje u włoskiego wujka. Jest tu możliwość zamówienia śniadań i jednej sardyńskiej kolacji. 

MIESZKANIE U SIMONY 150 m do plaży

4 pokojowe, salon, osobna kuchnia, ogródek, weranda, grill, 3 sypialnie, 2 łazienki, jedna WC + umywalka, druga WC + umywalka + prysznic, dodatkowy zewnętrzny prysznic na zewnątrz, leżaki na plaże, ekspres do kawy,, parasol plażowy, dmuchane zabawki na plaże itp..

APARTAMENT W PENSJONACIE GUFO W POSADA   elegancko, dobre wyposażenie, 2 sypialnie, 2 łazienki, rodfzinna atmnosfera, mozliwośc dokupienia sniadań i czasem kmolacji.

DOMY ANTONELLO I SANDRA W OROSEI PRZY PLAŻY  wspaniała lokalizacja na wschodnim wybrzezu, przemili gospodarze na miejscu, mieszkania z 2 lub 3 sypianiami. 

WAKACYJNE DOMKI Z DOSTEPEM DO BASENU KOŁO OLBII 500 M DO PLAŻY domki sardyńczyków, opiekuje sie nimi jeden z nich i prowadzi na plaży bar, lezaki, parasole, kajaki, Sup itd. Miła atmosfera i dobrze zaopiekowani goście. 

Produkty cyfrowe
natychmiastowa dostawa
Najlepsze spoty
tylko sprawdzone i wyjątkowe miejsca
Pisane z pasją i miłością
Alicja prosto z Sardynii
Bezpieczeństwo
SSL, karty, e-przelewy
O sklepie

Sklep internetowy z autorskimi Przewodnikami po Sardynii. Moje przewodniki pomogą Wam zaplanować pobyt, odkryć najpiękniejsze miejsca w danej okolicy, posmakować Sardynii wszystkimi zmysłami.

Kontakt
alicjanasardynii@gmail.com
+48 508 437 923
Pn-Pt 8:00-16:00

2024 © Sklep AlicjanaSardynii. Realizacja: Najszybsza.pl